Balkan Explorer/ North to South

Not Rated from 0 reviews
0/5
0% of guests recommend

Duration

13 Days

Tour Type

Escorted tour

Overview

 

Travel across historic Central Balkan, from Belgrade Serbia. Visit cultural sights and cities in Serbia, Bosnia-Herzegovina,Croatia,Montenegro,Albania,Greece

13 day program

 

 

 

Itinerary

Day 1:
 Beograd
Mbërritja në aeroport dhe transferimi në qytet për turne. Darka me muzikë tradicionale do të organizohet në lagjen e vjetër boheme “Skadarlija”. Akomodimi në hotel me 4 yje.
Day 2:
 Beograd
Turneu juaj i vizitave në mëngjes përfshin atratksionet kryesore të qytetit: Kalaja imponuese Kalemegdan e vendosur në mënyrë dramatike në bashkimin e lumenjve Sava dhe Danub; sheshi i Republikës dhe rruga Mihajlova; Tempulli Shën Sava, kisha më e madhe ortodokse në qytet dhe Memoriali i Titos. Shijoni darkë me muzikë live lokale në një restorant tipik kombëtar në lagjen e vjetër bohem të Skadarlija. Fjetje në hotel.
Day 3:
 Beograd/ Zlatibor
Fillojmë me një nostalgjikë të paharrueshme 15 km. hipni në trenin e vjetër dhe të ngushtë me avull, "Sarganska Osmica". Duke kapur peizazhe mahnitese përmes 20 tuneleve, 10 urave dhe po aq viadukte, shtegu ndau rrugën e tij përmes peizazheve magjepsëse të Serbisë dhe Bosnjës. Shëtitje në qytet Gjatë natës në Zlatibor, darka sipas dëshirës.
Day 4:
 Zlatibor- Mokra Gora / Visegrad(BiH) Old Bridge – Sarajevo
Pas mëngjesit Kaloni Lumin Drina në kufi me Serbinë me Bosnjë dhe Hercegovinën. I vendosur këtu në një pikëpamje veçanërisht të bukur është Višegrad. Višegrad ka një urë të famshme guri të ndërtuar nga osmanët në 1571, me urdhër të Mehmed Pashë Sokolovic. Udhëtoni për në Sarajevë: qyteti i vjetër poshtë me vepra artizanale dhe arkitekturë orientale. Akomodimi në hotel 4*. Darka opsionale, tradicionale në Bascarsija, lagjja e vjetër e Sarajevës - ushqime opsionale, tradicionale boshnjake. Gjatë natës në Sarajevë.
Day 5:
 Sarajevo - Mostar – Dubrovnik
Pas mëngjesit udhëtim për në Mostar - ura e rindërtuar rishtas mbi lumin Neretva, qyteti i vjetër, ekspozitë tradicionale e punimeve të dorës dhe filigranit. Kohë e shkurtër e lirë, pazar dhe dega tradicionale / qebap boshnjak i pjekur në skarë /. Udhëtoni në Dubrovnik - "Perla e Adriatikut" : Stradun, Pile Gates, pjesa e vjetër e Dubrovnikut, Manastiri Françeskan me Farmacinë e tij të shekullit XIV, Pallati i Rektorëve që dikur ishte selia e qeverisë së Republikës së Dubrovnikut, Kulla Lovrijenac, Kulla Minceta, Kulla Revelin. Akomodimi ne Hotel 3*. Darka sipas dëshirës. Gjatë natës në Dubrovnik.
Day 6:
 Dubrovnik
Ka një turne në këmbë në "Dubrovnikun e Vjetër" këtë mëngjes; Pallati i Rektorit, Ora e Kullës së Kambanës, Kolona e Orlandos dhe Pallati Sponza. Ju gjithashtu do të shihni Manastirin Dominikan dhe Manastirin Françeskan me Farmacinë e tij, një nga më të vjetrat në botë. Pjesa tjetër e ditës është e lirë. Gjatë natës.
Day 7:
 Dubrovnik-Kotor-Budva
Pas mëngjesit udhëtimi fillon duke kaluar nëpër Herceg Novi - Qyteti i parë në perëndim të bregdetit malazez. Ndalesa e parë është në Risan, një qytet i vogël në kufirin e Gjirit të Kotorrit, i njohur për sitin arkeologjik me mozaikë romakë. Vazhdoni në Kotor. Vizitë e qytetit të vjetër, i rrethuar me mure të qytetit 4,5 km të gjatë dhe katedrales së tij nga shekulli i 12 -të. Dreka në një restorant, dhe transferimi në Budva - kryeqyteti i turizmit malazez. Vizitë e qytetit të vjetër të themeluar në shekullin e 4 p.e.s. Pasdite e lire, darkë dhe gjatë natës në një hotel në Budva.
Day 8:
 Budva – Cetinje-Podgorica- Shkoder
Mëngjesi në hotel, nisja drejt Cetinjes, ish -kryeqytetit të Malit të Zi. Pas mbërritjes në Cetinje, vizitë në qytet dhe një nga muzetë e shumtë të Cetinjes. Kohë e lirë për kafe, vazhdoni në kryeqytetin e Podgoricës në Malin e Zi, turne për ndonjë gjë dhe drekë në një restorant lokal. Pas drekës shkoni në shkodër, qyteti antik në Shqipëri. Turne në këmbë në qendrën e trashëgimisë së qytetit ku mund të shihni Kullën e Rojës, kishën e madhe dhe xhaminë e madhe etj. Akomodimi në hotel me 4 yje. Gjatë natës në Shkodër.
Day 9:
 Shkodra – Kruja -Tirana
Pas mëngjesit vizitoni Kalanë Rozafa dhe muzeun e saj për të mësuar më shumë rreth legjendës së gruas së varrosur të quajtur Rozafat (trëndafil me fat). Kjo kështjellë është ndërtuar që nga shekulli II Vazhdoni në qytetin mesjetar të Krujës. Ky është një nga qytetet më të vizituar në Shqipëri edhe për arsyen sepse historia e tij është e lidhur ngushtë me heroin kombëtar Skënderbeun. Vizitoni në kështjellën që strehon muzeun historik kombëtar dhe muzeun etnografik për të marrë më shumë informacion në lidhje me traditat e zonës. Pas kësaj pak kohë të lirë në pazarin tipik për blerjen e suvenireve. Vonë në pasdite transferimi në Tiranë (kryeqyteti i Shqipërisë). Akomodimi në Hotel 4*. Fjetje në Tiranë.
Day 10:
 Tirana – Durres – Berat
Pas mëngjesit në hotel, niseni për turneun në Tiranë, duke filluar nga sheshi Skënderbej. Vizitë në Muzeun Historik Kombëtar me objekte të pasura që dëshmojnë historinë e gjatë, Xhamia E`them Beu, Kulla e Sahatit etj. Pastaj vazhdoni në bulevardin kryesor ku gjenden ministritë e ndryshme, Akademia e Arteve të Bukura, Universiteti Kryesor etj. Pas nisjes së Tiranës udhëtim në qytetin e lashtë të Durrësit, që është gjithashtu porti më i rëndësishëm detar në Shqipëri. Vizitoni Amfiteatrin, më të madhin në Gadishullin Ballkanik (kapaciteti 20.000 spektatorë) me një mozaik të rrallë muri, i cili i përket shekullit II pas Krishtit. Pas drekës vazhdoni për në Berat. Qyteti i Trashëgimisë Botërore të UNESCO -s i cili njihet si "qyteti i mijë dritareve" për të bërë të njohur historinë 2400 vjeçare. Vizitë në kështjellë, e ndërtuar në një kodër shkëmbore 260 m mbi nivelin e detit. Kishat këtu kanë mbijetuar brenda mureve të tij të fuqishme prej guri. Me interes, është kisha, e cila ruan ikonostas të gdhendur në dru, që strehon muzeun “Onufri”. Vizitë në objektet e tjera: Xhamia e Plumbit, Xhamia Bachelor, Ura e Goricës dhe disa nga shtëpitë e banimit të shekujve 18 dhe 19. Pasdite vizita vazhdon në lagjen muze Mangalemi dhe Gorica, Akomodimi në hotel me 3 yje. Gjatë natës në Berat.
Day 11:
 Berat-Gjirokastra-Saranda
Pas mëngjesit në hotel, turneu do të vazhdojë në qytetin e Gjirokastrës, i cili është pjesë e trashëgimisë botërore të mbrojtur nga UNESCO. Në Gjirokastër shtëpitë e banimit kanë formën e kullave mesjetare që përbëjnë një ansambël ndërtimi me një arkitekturë karakteristike. Vizitë në Kala dhe Muzeun e Armëve. Vazhdoni akomodimin në Sarandë në hotelin Brilant 4*. Gjatë natës në Sarandë. Darka në restorant
Days 12:
 Butrinti and Corfu Town, /UNESCO
Udhëtimi ynë vazhdon në parkun arkeologjik të Butrintit, një sit i Trashëgimisë Botërore- Vizitoni gërmimet e reja të Kolonisë Romake të Butrintit. Udhëtimi vazhdon për në portin e Igumenicës dhe një pjesë me traget për në Korfuz. Mbërritja dhe Vizita në Qytetin e Korfuzit Trashëgimia Botërore, Vizitë në kala dhe në pallatin e Mon Repos King. Pasdite vizitë në pazarin e vjetër ku ka shumë dyqane. Akomodimi ne hotel.
Day 13:
 Departure from Corfu
Pas mëngjesit në hotel, kohë e lirë në varësi të kohës së nisjes nga Korfuzi. Transferimi në aeroport nisja për në vendin tuaj, duke marrë me vete një kujtim të veçantë të paharrueshëm të këtij udhëtimi.

Reviews

0/5
Not Rated
Based on 0 review
Excellent
0
Very Good
0
Average
0
Poor
0
Terrible
0
No Review
You might also like

System Admin Verified

Member Since Apr 2021

from €780

Extra prices:

({{type.price_type}})
{{type.price_html}}
({{type.price_type}})
{{ type.price }}%
{{ formatMoney(type.price) }}
  • {{total_price_html}}
  • {{pay_now_price_html}}
from
€780
0 Review