Trashëgimia e Ballkanit Jugperëndimor

E pa vlerësuar nga 0 rishikimesh
0/5
0% e të ftuarve të rekomanduar

Kohëzgjatja

11 Ditë

Përmbledhje

5 Shtete: Greqi-Shqipëri-Maqedoni-Mali i Zi-Kroaci

Program 10 ditor 

 

Itinerar

Dita 1:
 Mberritja ne Korfuz (Greqi)
Mberritja ne Korfuz, transferta ne Hotel 4*. Pasdite vizite ne qendren historike te ndertuar ne stilin venecian dhe pazarin e vjeter ku ka shume dyqane. Fjetja dhe darka ne Korfuz.
Dita 2:
 Qyteti i Korfuzit, (UNESCO -Trashëgimia Botërore)- Sarandë
Pas mengjesit.vizite ne qytetin e Korfuzit, Trashegimise Boterore, Vizite ne kala dhe ne pallatin e Mbretit Mon Repos. Pas drekës, transferimi në portin e Korfuzit dhe pjesa me traget për në Sarandë. Hotel Chech-in, vizitoni të gjitha vendet e mrekullueshme të qytetit të Sarandës. Qyteti u përmend në shekullin e parë p.e.s. me emrin Onhezmus. Në mbrëmje vizitë në kalanë e Lekursit nga ku do të shijoni një pamje magjepsëse të gjirit të Sarandës dhe ishullit të Korfuzit. Akomodimi ne Hotel 4*. Fjetja dhe darka ne Sarandë.
Dita 3:
 Gjirokastër - Janinë - Kalabaka (240 km)
Pas mengjesit ne hotel, udhetim drejt Gjirokastres UNESCO, kullat mesjetare qe perbejne nje ansambel ndertimi me nje arkitekture karakteristike. Vizitë në Kalanë, Kishën në pazarin e vjetër dhe dyqanet e tij karakteristike, Muzeun Etnografik, që ndodhet në shtëpinë ku ka lindur ish-diktatori komunist Enver Hoxha. Në vazhdim nga kufiri grek drejt Janinës, vizitë e shkurtër në Janinë. Udhëtoni për në Kalambaka Akomodimi ne Hotel 3*. Fjetja dhe darka në Kalambaka/Meteora.
Dita 4:
 Kalabaka - Ohër (270 km)
Pas mëngjesit në hotel, turi do të vazhdojë për në Kalabaka që qëndron në fund të shkëmbinjve Meteora, një pamje mahnitëse. Shkëmbinjtë që përbëjnë Meteorën janë faqe shkëmbi të pastër. Ata duken sikur vijnë nga askund, shkëmbinj të thepisur dhe të zinj që ngrihen lart në qiell, me manastiret të kapur pas shkëmbinjve. Qyteti u godit keq në Luftën e Dytë Botërore, kështu që qyteti aktual ka një ndjenjë moderne për të. Me Kalabaka si bazë, ju jeni të lirë të eksploroni Meteorën dhe gjashtë manastiret që banojnë mbi shkëmbinj. Manastiret u ndërtuan që nga shekulli i trembëdhjetë e tutje, sa më të pasigurt murgjit, aq më lart ngjiteshin, derisa më në fund banuan në majë të kodrës. Manastiret mund të arrihen me rrugë, por është mirë t'i eksploroni në këmbë pasi të keni ngjitur shkëmbinjtë. Manastiret kanë një kod të rreptë veshjeje dhe vizitorëve u kërkohet të vishen në mënyrë modeste dhe të mbulojnë krahët dhe këmbët. Të gjitha manastiret japin një ndjenjë tjetër. Grand Meteoron (Moni Megalou Meteorou) është manastiri më i njohur, i ndërtuar në vitin 1400, madhështor, imponues dhe tani përdoret si muze. Varlaam, i ndërtuar në vitet 1500 është i dyti më i madhi i vendeve, me një ndjesi të madhe dhe të bollshme dhe tavane me kube dhe kore. Shën Stefani është manastiri më i aksesueshëm nga manastiri me më pak hapa se pjesa tjetër. Manastiri i Trinisë së Shenjtë (Agias Triandas) është më i vështirë për t'u arritur nga të gjithë dhe ka ndjesinë më primitive ndaj tij. Ishte faqja e përdorur në filmin e James Bond, Vetëm për sytë e tu. Akomodimi ne Hotel 4* ne bregun e liqenit te Ohrit
Dita 5:
 Vizita ditore e Ohrit dhe liqenit të Ohrit (65 km)
Në vitin 1980, Ohri dhe Liqeni i Ohrit u pranuan si një sit i trashëgimisë botërore nga UNESCO. Lartë mbi qytet, ngrihet kalaja e Samuilova. Ndodhet në majë të kodrës. Turne në këmbë në mëngjes (3 orë) në Ohrin e vjetër me vizitë në vendet më të famshme të Ohrit - Kisha e Nënës së Zotit, galeria e ikonave, teatri antik, kalaja e Ohrit, kisha e re e Shën Klementit. , kisha e Shën Gjonit, Kaneo dhe kisha kryesore e Shën Sofjes. Koha e lirë në qytetin e vjetër të Ohrit ose drekë opsionale. Pasdite nisja për në Manastirin e Shën Naumit në pjesën jugore të liqenit. Vizitë në manastir dhe shëtitje opsionale me varkë mbi burimet e lumit Drim i Zi. Fjetja në Ohër.
Dita 6:
 Ohër - Elbasan - Berat (200 km)
Pas mengjesit, vizita e bukurive te Forteses se vjeter te Ohrit, vizita e kishave te Shen Sofjes, Shen Klimentit dhe Shen Jovan Kaneos. Pasdite udhëtimi për në Shën Naum dhe vizita në kishën e Shën Naumit të shekullit të 8-të. Vazhdoni për në Shqipëri në drejtim të Elbasanit përgjatë lumit Skumbin drejt. Berati/UNESCO, i cili është ndërtuar buzë lumit Osum, qyteti shtrihet rrëzë malit të Tomorrit, i konsideruar në antikitet si një vend i shenjtë. I quajtur “Qyteti i njëmijë dritareve”, Berati ka tre lagje karakteristike, Mangalemin, Kalanë (kështjellën) dhe Goricën, dhe përshkruhet si një shembull i rrallë i një qyteti osman të ruajtur mirë në Shqipërinë qendrore. Pjesë e qytetit është edhe kështjella, e cila është ndërtuar në shekullin e trembëdhjetë, por origjina e vendit datojnë në shekullin e katërt p.e.s. Qendra e lagjes së kalasë është e pasur me shumë kisha bizantine; shumica e tyre unike për pikturat murale, ikonat dhe vlerat që ato mbajnë. Katedralja e Shën Mërisë strehon Muzeun Kombëtar Ikonografik Onufri. Berati është gjithashtu shtëpia e një numri të konsiderueshëm xhamish që janë ndërtuar në periudhën osmane. Xhamia e Mbretit (Xhamia e Mbretit) është më e vjetra, e ndërtuar në shekullin e pesëmbëdhjetë në kohën e Bajazidit II, e shquar për tavanin e saj të hollë. Vizitë në kështjellën e ndërtuar mbi kodrat e qytetit, Muzeun Onufer, Kishën e Shën Trinisë, Katedralen e Shën Nikollës dhe lagjet muzeale të Mangalemit dhe Goricës. Akomodimi ne Hotel 4* ne Berat. Fjetja dhe darka ne Berat.
Dita 7:
 Berat - Durres - Kruje - Shkoder (240 km)
Pas mengjesit ne hotel, vazhdojme per ne Durres, 3000 vjet qyteterim. Vizitoni kështjellën e ndërtuar në shekullin IV-V para Krishtit, Amfiteatrin Romak, Muzeun Arkeologjik dhe Kullën Veneciane. Transferimi në qytetin e Krujës për të vizituar kalanë e Heroit tonë Kombëtar Skënderbeut, pazarin e vjetër, ku mund të bëni pazar. Dreka tradicionale në restorant panorama/ opsionale. Pas vizitës në Krujë, vazhdoni për në qytetin antik të Shkodrës. Vizitoni Kalanë e Rozafës dhe muzeun e saj për të mësuar më shumë rreth legjendës së gruas së varrosur të quajtur Rozafat (trëndafili me fat). Kjo kështjellë është ndërtuar që në shekullin e II-të. Turne në këmbë në qendrën e trashëgimisë së qytetit ku mund të shihni Kullën e Rojës, Kishën e Madhe dhe xhaminë e madhe etj. Akomodimi ne Hotel 4*. Darka dhe nata ne Shkoder.
Dita 8:
 Shkodër - Ulqin - Budva - Cetinje (125 km)
Pas mëngjesit, udhëtimi për në qytetin historik të Ulqinit, i cili është edhe qendra e komunitetit shqiptar në Mal të Zi. Ulqini në gjuhën shqipe, Olciniumi antic, është një nga qytetet më të njohura historike, i dekoruar nga stili i arkitekturës romake, gotik dhe oriental. Ulqini u themelua rreth qendrës së V-të para Krishtit nga Ilirët. Në vitin 163 pas Krishtit ai u pushtua nga romakët dhe pas ndarjes së Perandorisë Romake i përkiste Bizantit. Vazhdoni për në Budva, kryeqytetin e turizmit malazez, vizitë në qytetin e vjetër së bashku me qytetin e Budvës, i cili u zbulua nga një marinar grek me emrin Boutoua, i themeluar në shekullin e IV p.e.s. (drekë tradicionale në restorant/opsionale) Pas drekës, nisja drejt Cetinjes, ish kryeqyteti i Malit të Zi, vizita e qytetit dhe një nga muzetë e shumtë të Cetinjes, Akomodimi ne hotel me 3*. Darka dhe nata ne Cetinje.
Dita 9:
 Budva - Kotor - Dubrovnik - Trebinje (125 km)
Në mëngjes me makinë drejt Kotorrit, vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s dhe shijoni peizazhin e mrekullueshëm gjatë rrugës me liqenet dhe natyrën e tij të mrekullueshme. Në Kotorr do të bëjmë një shëtitje rreth pjesës së vjetër të qytetit të fortifikuar. Ajo është shtëpia e pamjeve të shumta, të tilla si Katedralja e Shën Trifonit në qytetin e vjetër (ndërtuar në 1166), dhe muret antike që shtrihen për 4.5 km direkt mbi qytet. (drekë tradicionale në restorant/opsionale) Pas drekës, vazhdoni për në qytetin historik të Dubrovnikut, vizitoni disa nga monumentet më të lashta të Dubrovnikut (ish Raguza), kalanë e qytetit, Manastirin Franceskan, kishën e Shën Blasius dhe fermën më të lashtë në Ballkan. Vazhdoni në Trebinje. Akomodimi dhe darka ne hotel me 4 yje. Fjetje ne Trebinje.
Dita 10:
 Trebinje - Dubrovnik/Nisja. (40 km)
Pas mengjesit ne hotel, Koha e lire. Largimi nga hoteli, Transferimi në aeroportin e Dubrovnikut për fluturimin tuaj të kthimit në shtëpi

Rishikimet

0/5
E pa vlerësuar
Bazuar në 0 rishikim
Shkëlqyeshëm
0
Shumë mirë
0
Mesatare
0
I keq
0
E tmerrshme
0
Asnjë rishikim
Ju duhet hyni për të shkruar përmbledhje

System Admin Verifikuar

Anëtar që prej Apr 2021

nga €750

Çmimet shtesë:

({{type.price_type}})
{{type.price_html}}
({{type.price_type}})
{{ type.price }}%
{{ formatMoney(type.price) }}
  • {{total_price_html}}
  • {{pay_now_price_html}}
nga
€750
0 Rishikim