Kosova, Shqipëria & Maqedonia - Evropa e Fshehur

E pa vlerësuar nga 0 rishikimesh
0/5
0% e të ftuarve të rekomanduar

Kohëzgjatja

8 Ditë

Lloji i turneut

Escorted tour

Përmbledhje

 

Program 8 ditor

 

Itinerar

Dita 1:
 Mberritja / Shkoder
Mirësevini në Shqipëri, nisja në Shkodër, 1.5 orë me makinë. Shqipëria! Nëse mendoni se e njihni Shqipërinë, mendoni sërish. Në veriun e thyer, Alpet janë aq të ashpër saqë konsiderohen të "mallkuar", ndërsa jugu gëzon një nga bregdetet më të bukur të Evropës. Shkodra/ Skadar qendra e katolicizmit romak në Shqipëri dhe një qytet me rrënjë të gjata historike, dhe i vetmi kryeqytet i përmendur i Mbretërisë Ilire. Vizitoni zonën e shetitores me ndikimet italiane dhe Kalanë që mendohet se ekziston që nga koha ilire. Duke vizituar kalanë e famshme Rosafa duke shijuar pamjet nga liqeni i Skadarit dhe i gjithë rajoni. Akomodimi në hotel 4*.
Dita 2:
 Koman Lake –Prizren
Shumë herët në mëngjes do të shkojmë në Koman ku do të marrim tragetin i cili kalon nëpër kanionin spektakolar të lumit Drin, transferim në Koman, ku fillon udhëtimi ynë me traget (e rëndësishme të theksohet se udhëtimi me traget varet nga niveli i ujit të liqenit). Udhëtimi me traget përgjatë liqenit të Komanit ju lejon të shihni disa peizazhe spektakolare, jo ndryshe nga një fjord norvegjez që gjarpëron midis shkëmbinjve të lartë dhe majave të larta. Nga tragetin do të largohemi në Fierzë, nga ku do të vazhdojë udhëtimi për në kaluar kufirin me Kosovën dhe do të udhëtojmë drejt qytetit të Prizrenit, ndoshta qyteti më tërheqës në Kosovë. Kosova e Vogël është vendi më i ri (zyrtar) i Evropës: një grusht malesh pa dalje në det, livadhe me pika lulëkuqe dhe pyje lisi që godasin zhurmën në mes të Ballkanit. Ne vizitojmë kështjellën e cila është një nga më të vjetrat në Ballkan (gati 3 mijëvjeçarë), e ndërtuar për të mbrojtur qytetin nga sulmet, Xhaminë e zbukuruar Bajrakli dhe Hamamin e vjetër turk ndër pamjet e tjera. Prizren (pamjet e qytetit të vjetër, sheshi i shatërvanit), Vizita vazhdon në Manastirin e Visoki Deçanit, I ndodhur në rrugën midis Prizrenit dhe Pejës në perëndim të vendit, Manastiri i Visoki Deçanit i ndërtuar në 1327 është një nga vendet më të diskutueshme të adhurimit në Ballkan Me Edhe pse Kosova nuk ka një fe zyrtarisht, shumica e popullsisë e konsideron veten si myslimane, megjithatë manastiri është pjesë e Kishës Ortodokse Serbe dhe shtëpia/administrimi i murgjve nga Eparkia (rajoni) i Rashkës dhe Prizrenit, një nga dioqezat më të lashta në Kishën Ortodokse Serbe. Manastiri i Visoki Deçanit është në fakt i listuar nga UNESCO. (ky manastir ruhet nga KFOR -i dhe administrohet nga kisha ortodokse serbe Akomodimi në hotel 4*. Gjatë natës në Prizren.
Dita 3:
 Prizren - Decan - Peja - Prishtina
Në mëngjes, vazhdohet për në Pejë, shëtitje dhe vizitë në pazarin e restauruar bukur të Pejës, që daton nga koha osmane, dhe Xhaminë e Bajrakliut, vizitë Manastirin e Patriarkanës në Pejë, Vazhdon për në Prishtinë, kryeqytetin e Kosovës, vizitë (teatri kombëtar, Carshi , kulla e sahatit, monumenti Skanderberg, monumenti i të porsalindurit. i cili u zbulua në ditën kur Kosova shpalli pavarësinë e saj nga Serbia (17 shkurt 2008). Akomodimi në hotel 3*. Mbrëmja është falas për të eksploruar qytetin e gjallë të Prishtinës. Darka dhe një natë në Prishtinë
Dita 4:
 Prishtina - Shkup - Oher
Në mëngjes, kur të mbërrini, dilni nga qyteti drejt Fushe Kosovës (Fusha e Zogjve të Zi), të cilës vendi i ka marrë emrin. Kjo zonë e sheshtë jashtë kryeqytetit është vendi i betejës së vitit 1389 të Kosovës, një përleshje që çoi në marrjen përfundimtare të Perandorisë Osmane mbi këtë zonë të Ballkanit, dhe një betejë që disa argumentojnë është një nga arsyet e problemeve që ende ndikojnë në rajon. Këtu ka një memorial që përkujton këtë ngjarje të rëndësishme historike. Gjithashtu aty pranë është varri i Sulltan Muratit, udhëheqës i Perandorisë Osmane në shekullin XIV, Për të vazhduar në manastirin e Graçanicës, manastiri u shpall Monument i Kulturës me Rëndësi të Jashtëzakonshme në 1990, dhe më 13 korrik 2006 u vendos në Trashëgiminë Botërore të UNESCO -s. Duke udhëtuar drejt Shkupit, kryeqytetit të Maqedonisë, që daton nga koha romake, Shkupi u kap nga serbët në 1282 dhe ishte skena (1346) e kurorëzimit të Stefan Dushanit si car i Serbisë. Ajo ra në duart e turqve në 1392 dhe deri në rënien e Kostandinopojës (1453) u konsiderua qyteti i dytë i Turqisë. shëtitje e pamjeve të Shkupit dhe monumenteve të tij më të rëndësishme, vendeve dhe qendrës së qytetit (Pazari i Vjetër, Kalaja Kale, kisha e Shën Shpëtimtarit, shtëpia përkujtimore e Nënë Terezës...) Pas vizitës vazhdoni në Ohër, akomodimi në hotel me 3*. Darka dhe një natë në Ohër
Dita 5:
 Oher
Kjo ditë mund të jetë opsionale. Qëndrim i lire në Ohër dhe Liqenin e Ohrit, pas mëngjesit në hotel, gjithë grupit në hollin e hotelit, nisja për një turne të plotë ditor në Ohër Ohër - Në vendpushimin buzë liqenit të Ohrit, i klasifikuar si një sit i Trashëgimisë Kulturore Botërore të UNESCO-s. Vizita e mëngjesit përfshin kishën e Shën Sofjes (shek. XI), monumenti më i shquar mesjetar në Maqedoni me piktura të mrekullueshme afreske bizantine, dhe kishën e Shën Klementit me ikonën e Shpalljes së Shpalljes. Pasdite me makinë të shkurtër për një vizitë në Manastirin e Shën Naumit të ndërtuar në brigjet e liqenit të Ohrit në vitin 900 pas Krishtit. Manastiri i kushtohet misionarit dhe edukatorit sllav Shën Naum të Ohrit. Kthimi në hotel. PM / Shëtitje e lire në qytet. Darka dhe akomodimi në hotelin tuaj/Ohër
Dita 6:
 Oher - Elbasan - Berat
Në mëngjes, pas mëngjesit takoni grupin në hollin e hotelit për udhëtim. Largimi nga Ohri dhe vazhdimi i vozitjes drejt kufirit me Shqipërinë - Qafe thane. Pas procedurave kufitare vazhdoni për në Elbasan. Ndalesë e shkurtër me mundësi për drekë opsionale në qytet. Pas drekës nisemi për në Berat, një nga qytetet më të vizituara dhe më karakteristike në Shqipëri nën mbrojtjen e UNESCO-s si patronazh i njerëzimit për veçantinë e tij arkitekturore. Berati është gjithashtu i njohur për lidhjet e tij të ngushta me praktikën fetare pasi këtu janë gjetur dy nga biblat më të vjetra në botë. Njëra daton nga shekulli i 6 pas Krishtit dhe tjetra nga shekulli i 9 pas Krishtit dhe janë të njohur ndërkombëtarisht për rëndësinë e tyre teologjike. Vizitoni Xhaminë e Plumbit, Xhaminë e Mbretit, Xhaminë e Bachelor dhe Teqenë Alveti duke përfunduar një turne në tolerancën fetare të këtij qyteti. Gjatë natës në Berat në lagjen e vjetër të Mangalem në shtëpi të bukura të vjetra të kthyera hotele. Darka në hotel.
Dita 7:
 Berat - Durres - Tirana
Pas mëngjesit vizitoni Kalanë dhe Muzeun Onufri. Kalaja e Beratit është me interes të veçantë pasi njerëzit ende jetojnë brenda mureve të saj në shtëpitë e tyre tradicionale, ashtu siç kanë bërë paraardhësit e tyre për shekuj me radhë. Kështjella dikur kishte mbi 40 kisha, nga të cilat 7 kanë mbetur ende duke përfshirë kishën e Shën Marisë të kthyer në Muzeun Onufri. Onufri ishte një piktor i famshëm shqiptar ikonës i shekullit të 16 -të i cili pikturoi shumë kisha ortodokse në Shqipëri dhe Greqi, duke përdorur një ngjyrë të kuqe të veçantë. Pas vizitës në Kala, nisemi drejt qytetit të Durrësit për vizitë (kulla veneciane, amfiteatri, muzeu arkeologjik, distileria Gjergj Kastrioti Skënderbeu me degustim konjaku) Vazhdojme ne Tirane. akomodimi në Tiranë hotel 3*, darkë në hotel Pasdite, shëtitje në qendër të Tiranës. Shtë kryeqyteti i Shqipërisë dhe qyteti i saj më i madh, por është ende i vogël dhe kompakt, me ndikime arkitektonike nga Italia dhe Turqia. Vizitoni Monumentin e Skënderbeut, të cilët gjenden të gjithë në Sheshin Skënderbej (Skënderbeu është heroi kombëtar i Shqipërisë). Pamja kryesore në Tiranë është Xhamia Et'hem Beu, e cila ulet pikërisht në sheshin kryesor të qytetit.
Dita 8:
 Aeroport
Pas mengjesit ne hotel, kohe e lire deri ne nisje. Në varësi të orarit të fluturimit, ne do të nisemi drejt aeroportit “Nënë Tereza”.

Rishikimet

0/5
E pa vlerësuar
Bazuar në 0 rishikim
Shkëlqyeshëm
0
Shumë mirë
0
Mesatare
0
I keq
0
E tmerrshme
0
Asnjë rishikim
Ju duhet hyni për të shkruar përmbledhje

admin Verifikuar

Anëtar që prej Apr 2021

nga €429

Çmimet shtesë:

({{type.price_type}})
{{type.price_html}}
({{type.price_type}})
{{ type.price }}%
{{ formatMoney(type.price) }}
  • {{total_price_html}}
  • {{pay_now_price_html}}
nga
€429
0 Rishikim