Eksplorimi i bregdetit të Adriatikut dhe Jonit

E pa vlerësuar nga 0 rishikimesh
0/5
0% e të ftuarve të rekomanduar

Kohëzgjatja

8 Ditë

Përmbledhje

 
Programi 8 ditor

 

 

Itinerar

Dita 1:
 Mberritja ne Korfuz
Mberritja ne Korfuz, transferta ne Hotel 4*. Pasdite vizite ne qendren historike te ndertuar ne stilin venecian dhe pazarin e vjeter ku ka shume dyqane. Fjetje ne Korfuz.
Dita 2:
 Korfuz - Saranda
Pas mëngjesit vizitë në qytetin e Korfuzit, Trashëgimisë Botërore, vizitë në kala dhe në pallatin e Mbretit Mon Repos. Pas drekës, transferimi në portin e Korfuzit dhe pjesa me traget për në Sarandë. Regjistrimi në hotel, vizitoni të gjitha vendet e mrekullueshme të qytetit të Sarandës. Qyteti u përmend në shekullin e parë p.e.s. me emrin Onhezmus. Në mbrëmje vizitë në kalanë e Lekursit nga ku do të shijoni një pamje magjepsëse të gjirit të Sarandës dhe ishullit të Korfuzit, Akomodimi në Hotel 4*. Fjetje ne Sarande.
Dita 3:
 Butrinti - Gjirokastra - Berat
Udhëtimi ynë vazhdon në Parkun Arkeologjik të Butrintit, një sit i Trashëgimisë Botërore - që nga viti 1992, Butrinti është vetëm 18 km larg nga Saranda dhe përfshin pamje të tilla si tempulli i Askelapius, teatri, stoat, portalet, pagëzimorja, kalaja veneciane, dhe me shume. Ekosistemi që rrethon zonën është një park kombëtar, duke ju ofruar mundësinë për të ecur në një "xhungël" të vërtetë mesdhetare. Vizitoni gërmimet e reja të Kolonisë Romake të Butrintit. Udhëtimi vazhdon për në Gjirokastër (Unesco-Trashëgimia Botërore), i cili njihet edhe si qyteti i gurtë. Vizitë në kalanë e ndërtuar në shekullin IV, kishën në Pazarin e vjetër, dyqanet karakteristike të Gjirokastrës. Pasdite vazhdon për në Berat. Akomodimi ne Hotel 4*. Fjetje ne Berat.
Dita 4:
 Berat - Durres
Në mëngjes vizitoni Beratin, i cili është pjesë e trashëgimisë botërore të UNESCO-s dhe që njihet si “qyteti i njëmijë dritareve” me 2400 vjet histori, dëshmi e të cilit është kalaja e ndërtuar mbi kodrat e qytetit. Brenda mureve të kështjellës do të vizitoni shumë objekte turistike tërheqëse si: muzeu Onufer, kisha e Shën Trinisë, e rrethuar nga 20 kisha më të vogla. Pasdite vazhdoni për në qytetin e Durrësit, 3000 vjet qytetërim, do të vizitoni kalanë e ndërtuar në shekullin IV-V para erës sonë. Turneu vazhdon me vizitat në Amfiteatrin i cili ka formën e një elipsi, me një kapacitet prej 20.000 spektatorësh dhe kullën veneciane. Akomodimi ne Hotel 4*. Fjetje ne Durres.
Dita 5:
 Kruja - Shkodra - Budva
Në mëngjes turneu vazhdon për në qytetin e Krujës ku do të vizitoni kalanë mesjetare dhe muzeun e Skënderbeut, Heroit tonë Kombëtar. Një vizitë në "Pazarin e vjetër" ku mund të bëni pazar. Vazhdoni në qytetin antik të Shkodrës, i cili ka qenë kryeqyteti i ilirëve të shtetit të Ardianëve. Vizitë në Kalanë e Rozafës dhe muzeun e saj për të mësuar mbi legjendën e gruas që u varros për së gjalli. Kalaja është ndërtuar në shekullin II para Krishtit. Vizitë në qendrën e trashëgimisë së qytetit ku mund të shihni, Kullën e Rojës, banjën me avull, Kishën e Madhe, Xhaminë e Madhe. Dreka ne nje nga restorantet e liqenit të Shkodrës, ku mund të shijoni peshk të freskët të pjekur në pllakë. Pasdite vazhdojme per ne Budva. Akomodimi ne Hotel 4*. Fjetje ne Budva.
Dita 6:
 Budva - Kotor - Dubrovnik
Pas mëngjesit, vizitoni qytetin e vjetër së bashku me qytetin e Budvës. Së dyti, legjenda u tha se ishte zbuluar nga një marinar grek me emrin Boutoua, i themeluar në shekullin e 4-të para Krishtit, vazhdoni në Kotor, vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s dhe shijoni peizazhe të mrekullueshme përgjatë natyrës madhështore. Në Kotorr do të bëjmë një shëtitje rreth pjesës së vjetër të qytetit të fortifikuar. Ajo është shtëpia e pamjeve të shumta, të tilla si Katedralja e Shën Trifonit në qytetin e vjetër (ndërtuar në 1166), dhe muret antike që shtrihen për 4.5 km direkt mbi qytet. Pasdite, vazhdoni për në Dubrovnik. Akomodimi ne Hotel 3*.Fjetje ne Dubrovnik.
Dita 7:
 Dubrovnik
Pas mëngjesit vizitoni disa nga monumentet më të lashta të Dubrovnikut (ish Raguza), kalanë e qytetit, Manastirin Franceskan, kishën e Shën Blasius dhe fermat më të lashta në Ballkan. Vizita vazhdon të ecë përgjatë mureve të qytetit dhe të shikojë pamje të lavdishme mbi bregdetin e kaltër. Fjetje ne Dubrovnik. Akomodimi ne Hotel 3*.
Dita 8:
 Nisja nga Dubrovniku
Pas mengjesit transferimi ne aeroport per nisje duke marre me vete kujtimet me te bukura te ketij udhetimi!

Rishikimet

0/5
E pa vlerësuar
Bazuar në 0 rishikim
Shkëlqyeshëm
0
Shumë mirë
0
Mesatare
0
I keq
0
E tmerrshme
0
Asnjë rishikim
Ju duhet hyni për të shkruar përmbledhje

admin Verifikuar

Anëtar që prej Apr 2021

nga €490

Çmimet shtesë:

({{type.price_type}})
{{type.price_html}}
({{type.price_type}})
{{ type.price }}%
{{ formatMoney(type.price) }}
  • {{total_price_html}}
  • {{pay_now_price_html}}
nga
€490
0 Rishikim