Korfuzi dhe Shqipëria Jugperëndimore

E pa vlerësuar nga 0 rishikimesh
0/5
0% e të ftuarve të rekomanduar

Kohëzgjatja

8 Ditë

Përmbledhje

 
Program 8 ditor 

 

 

Itinerar

Dita 1:
 Mberritja ne Korfuz
Mberritja ne Korfuz, transferta ne Hotel 3*. Pasdite vizite ne qendren historike te ndertuar ne stilin venecian dhe pazarin e vjeter. Fjetje ne Korfuz.
Dita 2:
 Korfuz - Butrinti - Saranda
Pas mengjesit Vizite ne qytetin e Korfuzit, Trashegimi Boterore, Vizite ne kala dhe ne pallatin e Mbretit Mon Repos Transferim në portin e Korfuzit dhe pjesë me traget për në Sarandë. Udhëtimi ynë vazhdon në Parkun Arkeologjik të Butrintit, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s - që nga viti 1992, Butrinti është vetëm 18 km larg nga Saranda dhe përfshin pamje të tilla si tempulli i Askelapius, teatri, stoat, portalet, pagëzimorja, kalaja veneciane. , dhe me shume. Ekosistemi që rrethon zonën është një park kombëtar, duke ju ofruar mundësinë për të ecur në një "xhungël" të vërtetë mesdhetare. Vizitoni gërmimet e reja të Kolonia Romake e Butrintit. Udhëtimi vazhdon për në qytetin e Sarandës i cili ndodhet përgjatë bregut të Jonit, pranë ishullit grek të Korfuzit. Këto dy lokacione lidhen me traget, duke bërë të mundur që turistët të vizitojnë të gjitha vendet e mrekullueshme të qytetit të Sarandës. Qyteti u përmend në shekullin e parë p.e.s. me emrin Onhezmus. Në mbrëmje vizitë në kalanë e Lekursit nga ku do të shijoni një pamje magjepsëse të gjirit të Sarandës dhe ishullit të Korfuzit, 9 km larg nga Saranda. Akomodimi ne Hotel 4*. Me dëshirë, darkë në restorant. Fjetje ne Sarande.
Dita 3:
 Saranda - Riviera - Vlore
Pas mengjesit ne hotel me udhetim deri ne Rivieren Shqiptare. Gjatë rrugës duke bërë një vizitë të shkurtër në gjirin e Porto Palermos ku ndodhet kalaja e Ali Pashës. Ne do të bëjmë një ndalesë në një restorant panoramik pranë bregut të detit ku mund të hani drekë me produkte deti sipas kuzhinierëve tradicionalë shqiptarë. Pasdite mbërritja në Vlorë, një qytet historik dhe bregdetar. e cila njihet që nga shekulli IV para erës sonë me emrin Aulona. Vizitë në Xhaminë e Muradies, e ndërtuar në vitin 1542 nga arkitekti Mimar Sinani, i cili është edhe arkitekt i xhamisë Sulejmanie në Stamboll. Akomodimi ne Vlora International Hotel 4*. Darka dhe Fjetja ne Vlore.
Dita 4:
 Vlora - Berat - Durres
Pas mëngjesit vazhdoni për të vizituar Beratin, i quajtur "qyteti i njëmijë dritareve", me një kështjellë që ngrihet kryesisht mbi qytet. Qyteti shtrihet rrëzë malit të Tomorrit, i konsideruar në lashtësi si një vend i shenjtë. Berati ka tre lagje karakteristike, Mangalemin, Kalanë (kështjellën) dhe Goricën, dhe përshkruhet si një shembull i rrallë i një qyteti osman të ruajtur mirë që ndodhet në Shqipërinë qendrore. Pjesë e qytetit është edhe kështjella, e cila është ndërtuar në shekullin e trembëdhjetë, por origjina e vendit datojnë në shekullin e katërt p.e.s. Qendra e lagjes së kalasë është e pasur me shumë kisha bizantine; shumica e tyre unike për pikturat murale, ikonat dhe vlerat që ato mbajnë. Katedralja e Shën Mërisë strehon Muzeun Kombëtar Ikonografik Onufri. Berati është gjithashtu shtëpia e një numri të konsiderueshëm xhamish që janë ndërtuar në periudhën osmane. Xhamia e Mbretit (Xhamia e Mbretit) është më e vjetra, e ndërtuar në shekullin e XV në kohën e Bajazidit II, e shquar për tavanin e saj të hollë. Vizitë në kështjellën e ndërtuar mbi kodrat e qytetit, Muzeun Onufer, Kishën e Shën Trinisë, Katedralen e Shën Nikollës dhe lagjet muzeale të Mangalemit dhe Goricës. Dreka ne nje restorant buze lumit Osum. Pas drekës vazhdoni për në Durrës, ku do të mësoni për historinë e këtij qyteti antik. Ka 3000 vjet qytetërim të qytetit-port më të madh detar në Shqipëri. Vizitë në kalanë e ndërtuar në shekullin IV-V para erës sonë me 120 hektarë dhe 44 km perimetër sipërfaqe, amfiteatrin romak me kapacitet 20.000 spektatorë dhe Kullën Veneciane. Akomodimi ne Hotel 4*. Darka dhe Fjetja ne Durres.
Dita 5:
 Durres - Kruja - Tirana
Pas mëngjesit, transferta në qytetin e Krujës, ku do të vizitoni kështjellën mesjetare dhe muzeun e Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeut, një ndalesë në pazarin e vjetër ku mund të bëni pazar suvenirësh. Dreka ne Kruje ne restorant lokal. Pas drekës turneu vazhdon drejt kryeqytetit të Tiranës. Në turneun e pasdites në Tiranë ku mund të vizitoni Xhaminë e E’them Beut, Kullën e Rojës që ndodhet në qendrën kryesore të qytetit. Do të shihni gjithashtu bulevardin kryesor të quajtur "Dëshmorët e kombit" dhe ndërtesat karakteristike në stilin italian. Akomodimi ne Hotel 4*. Darka dhe Fjetja ne Tirane.
Dita 6:
 Tirana - Gjirokastra - Saranda
Pas mëngjesit në hotel, turi do të vazhdojë në qytetin e Gjirokastrës, i cili është pjesë e trashëgimisë botërore të mbrojtur nga UNESCO. Në Gjirokastër shtëpitë e banimit kanë formën e kullave mesjetare që përbëjnë një ansambël ndërtimi me një arkitekturë karakteristike. Vizitë në Kalanë dhe Muzeun e Armëve, Kishën në pazarin e vjetër dhe dyqanet e tij karakteristike, Muzeun Etnografik, që ndodhet në shtëpinë ku ka lindur ish-diktatori komunist Enver Hoxha. Vazhdoni në Sarandë, Akomodimi në Hotel 4*. Darka dhe Fjetja ne Sarandë.
Dita 7:
 Saranda - Korfuz
Traget për në Korfuz për të eksploruar qytetin e vjetër përpara një darke lamtumire. Akomodimi ne Hotel 3* Fjetje ne Korfuz.
Dita 8:
 Nisja nga Korfuzi
Pas mëngjesit, kohë e lirë në kohë të lirë deri në nisje. Transferimi në aeroport për fluturimin në mbrëmje.

Rishikimet

0/5
E pa vlerësuar
Bazuar në 0 rishikim
Shkëlqyeshëm
0
Shumë mirë
0
Mesatare
0
I keq
0
E tmerrshme
0
Asnjë rishikim
Ju duhet hyni për të shkruar përmbledhje

admin Verifikuar

Anëtar që prej Apr 2021

nga €490

Çmimet shtesë:

({{type.price_type}})
{{type.price_html}}
({{type.price_type}})
{{ type.price }}%
{{ formatMoney(type.price) }}
  • {{total_price_html}}
  • {{pay_now_price_html}}
nga
€490
0 Rishikim