Një Shije e Shqipërisë

E pa vlerësuar nga 0 rishikimesh
0/5
0% e të ftuarve të rekomanduar

Kohëzgjatja

8 Ditë

Madhësia e grupit

40 persona

Përmbledhje

Mirë se vini në mijëvjeçarin e ri në një cep më pak të përshkuar të Evropës, Gadishullin Ballkanik. Ejani të vizitoni Shqipërinë dhe shikoni atë që pak njerëz kanë parë: një bregdet të paprekur, lugina të fshehura dhe male të thyer. Vizitoni Shqipërinë dhe merrni një nga pritjet më të ngrohta në të gjithë Evropën. Njerëzit e këtij vendi të vogël janë të njohur për ngrohtësinë dhe mikpritjen. Nga malet në veri te vendet arkeologjike në jug, nga qyteti në rritje i Tiranës dhe porti i Durrësit e deri te fshatrat rurale në të gjithë vendin, ka një larmi befasuese për të zbuluar udhëtarët në Shqipëri.

 

Program 8 ditor

 

 

Itinerar

Dita 1:
 Mberritja ne Shqiperi
Takohemi dhe ndihmoheni nga përfaqësuesi ynë në mbërritje. Transferimi në Tiranë, vizitë në lagjen ish-komuniste ku mund të pini një kafe në lokalin më panoramik i cili është ndërtuar në një skenë rrotulluese të katit të 15-të në një pallat të ri të quajtur “Sky Tower”. Fjetje ne Hotel 3*, Tirane.
Dita 2:
 Komani Lake - Shkodra
Nisja behet ne oren 06:00 dhe mberritja ne Koman ne oren 09:00, pas nje lundrimi prej 40 minutash mberrijme ne Ishullin e Paqes duke shijuar nje nga pamjet me te bukura ne Evrope, Gjate lundrimit bejme disa ndalesa. në stacione të ndryshme karakteristike përpara se të mbërrijmë në bujtinë tonë, përballë “Ishullit të Paqes”, në Berishë që është pjesa më tërheqëse e liqenit. Pas këtyre tureve eksploruese dhe argëtuese, rreth orës 13:00, mblidhemi të gjithë për të ngrënë drekë në Bujtinë, me ushqime dhe pije tradicionale, pas së cilës mund të shijoni edhe frutat e stinës. Pas një pushimi të vogël, një kafeje dhe disa fotosh, bëhemi gati të kthehemi me Tragetin, rreth orës 14:45, i cili do të zbresë atje veçanërisht për të na marrë rreth orës 15:30. Ndërsa nisja nga Komani është në orën 15:30 dhe mbërritja në Shkodër rreth orës 17:030. Vizita turistike në Shkodër është një qytet antik i themeluar në shekullin e katërt p.e.s. si qendra kryesore e fisit ilir Label dhe fillimisht u quajt “Scodra”. Shkodra është një nga qendrat kryesore të kulturës dhe historisë shqiptare. Vizitë në Kalanë e Rozafës dhe muzeun e saj për të mësuar mbi legjendën e gruas që u muros e gjallë gjatë ndërtimit të kështjellës. Kalaja është ndërtuar në shekullin II para Krishtit. Pas mbërritjes në varësi të kohës në dispozicion kontrolloni në Hotel. Darka dhe nata në hotel Rozafa 4* ose hotel i ngjashëm 4*.
Dita 3:
 Shkodra - Kruja - Durres - Berat
Në mëngjes nisemi nga Shkodra, udhëtimi vazhdon për në qytetin historik të Krujës, ku do të vizitoni Kalanë Mesjetare, Muzeun e Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu dhe Muzeun Etnografik. Krujë: Shtëpia e heroit kombëtar dhe më të rëndësishëm të Shqipërisë, Skënderbeut, i cili në shekullin e 15-të e mbajti me sukses turqishten për mbi tridhjetë vjet. Një ndalesë në Pazarin e Vjetër ku mund të blini suvenire të punuar me dorë. Nisja nga Kruja për në qytetin bregdetar të Durrësit i cili njihet që në vitin 627 p.e.s me emrin Epidamnus, më vonë emri i qytetit u bë Dyrrah. Pasdite do të vizitoni kështjellën e qytetit të ndërtuar në shekullin IV-V para erës sonë, Amfiteatrin Romak me një kapacitet prej 20.000 spektatorësh dhe kullën veneciane. Udhëtim drejt Beratit, pjesë e UNESCO-s. Në turneun e pasdites të qytetit të Beratit i cili është ndërtuar buzë lumit Osum, qyteti shtrihet rrëzë malit të Tomorrit, i konsideruar në antikitet si një vend i shenjtë. I quajtur “Qyteti i njëmijë dritareve”, Berati ka tre lagje karakteristike, Mangalemin, Kalanë (kështjellën) dhe Goricën, dhe përshkruhet si një shembull i rrallë i një qyteti osman të ruajtur mirë në Shqipërinë qendrore. Pjesë e qytetit është edhe kështjella, e cila është ndërtuar në shekullin e trembëdhjetë, por origjina e vendit datojnë në shekullin e katërt p.e.s. Qendra e lagjes së kalasë është e pasur me shumë kisha bizantine; shumica e tyre unike për pikturat murale, ikonat dhe vlerat që ato mbajnë. Katedralja e Shën Mërisë strehon Muzeun Kombëtar Ikonografik Onufri. Akomodimi ne Hotel 3*. Darka tradicionale. Fjetje ne Berat.
Dita 4:
 Berat - Vlore - Sarande
Në mëngjes vizitoni kështjellën e ndërtuar mbi kodrat e qytetit, Muzeun Onufer, Kishën e Shën Trinisë, Katedralen e Shën Nikollës dhe lagjet muzeale të Mangalemit dhe Goricës. Niseni nga Berati për në Apolloni për të vizituar rrënojat e shekullit të 6-të para Krishtit. Parku Arkeologjik i Apolonisë, i cili është ndër më të mëdhenjtë në pellgun e Adriatikut dhe më i përmenduri ndër 30 qytetet e tjera me të njëjtin emër, që nga koha antike. Ajo u krijua rreth fillimit të shekullit IV para Krishtit. Rrënojat e Apolonisë u zbuluan në fillim të shekullit të nëntëmbëdhjetë.
Dita 5:
 Butrint - Gjirokastra - Permet
Pas mengjesit udhetim drejt Butrintit. Kjo do të jetë një ditë e cila do t'i kushtohet vetëm vizitave kulturore dhe bukurive të natyrës shqiptare. Gjatë kësaj dite do të mund të vizitojmë qytetin antik të Butrintit. Zona arkeologjike e Parkut Kombëtar të Butrintit ka një sipërfaqe prej 15 hektarësh dhe ndodhet në një lartësi nga 30 deri në 50 metra mbi nivelin e detit. Ky qytet antik është një xhevahir i arkeologjisë, i listuar si një vend i trashëgimisë botërore nga UNESCO. Në një mjedis të jashtëzakonshëm mes liqenit dhe detit, ndërtesat e stilit helen janë një muze që përmban gjurmë të restauruara arkeologjike. LARGOHUNI nga Butrinti dhe udhëtoni për në Gjirokastër, rrugës ndaloni tek Syri i Kaltër, një vend magjik, ky burim ujërash nëntokësor është i rrethuar nga pyje dhe gëzon emrin e tij të ngjyrës blu, si pjesa e ngjyrosur e syrit. Ky është një nga kuriozitetet më të bukura natyrore të Shqipërisë. Udhëtimi ynë do të na çojë në qytetin e Gjirokastrës, i quajtur ndryshe si qyteti i gurtë. Qyteti i Gjirokastrës është përfshirë në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në vitin 2005, si një nga shembujt e paktë të mbijetuar të qyteteve tregtare në stilin otoman të Ballkanit. Gjithashtu do të kemi mundësinë të vizitojmë kalanë e qytetit. Vizitë në shtëpinë tradicionale në Gjirokastër. Kalaja e Gjirokastrës, e lidhur me qytetin e Gjirokastrës, përmendet për herë të parë si qytet dhe kështjellë në vitin 1336. Pasdite pas udhëtimit për në Përmet. Akomodimi dhe darka ne Alvero Hotel 3* ose te ngjashme. Fjetje ne Permet.
Dita 6:
 Permet - Korce
Mëngjesi në hotel / Mish i gjithë grupi në hollin e hotelit për udhëtimin e nisjes. Para se të niseni nga Përmeti, duke ndjekur përmes Korçës, bëni një ndalesë për të vizituar fabrikën e birrës Birra Korca dhe për të ngrënë një drekë në një kopsht birre. (Pagesa shtesë duhet të merret parasysh) Korça - Është qyteti më i madh në pjesën juglindore të Shqipërisë. Ndodhet rrëzë malit të Moravës. Ajo u bë një qendër e rëndësishme tregtare dhe artizanale në shekullin e 18-të për shkak të zhvillimit të tregtisë me rajonet fqinje. Muzeu i Artit Mesjetar ndodhet në Korçë. Ai paraqet kulturën materiale të popullit shqiptar. Interesante është edhe shkolla e parë shqipe, e hapur në vitin 1878, ku ndodhet ky muze. Turne me guidë KORÇË – Akomodimi dhe darka ne Grand Hotel. Fjetje ne Korce
Dita 7:
 Korca -Tirana
Vizitë në lagjen ish-komuniste ku mund të pini një kafe në lokalin më panoramik i cili është ndërtuar në një skenë rrotulluese të katit të 15-të në një godinë të re të quajtur “Sky Tower”. Darka dhe Fjetja ne Hotel 4*, Tirane.
Dita 8:
 Tirana - Airport
Mëngjesi në hotel dhe transferta në aeroport.

Rishikimet

0/5
E pa vlerësuar
Bazuar në 0 rishikim
Shkëlqyeshëm
0
Shumë mirë
0
Mesatare
0
I keq
0
E tmerrshme
0
Asnjë rishikim
Ju duhet hyni për të shkruar përmbledhje

System Admin Verifikuar

Anëtar që prej Apr 2021

nga €460

Çmimet shtesë:

({{type.price_type}})
{{type.price_html}}
({{type.price_type}})
{{ type.price }}%
{{ formatMoney(type.price) }}
  • {{total_price_html}}
  • {{pay_now_price_html}}
nga
€460
0 Rishikim