Qendra kryesore ekonomike, politike dhe kulturore e Shqipërisë – Tirana mund të jetë një nga kryeqytetet më pak të njohura evropiane. Tirana është zemra e Shqipërisë dhe ka shumë thesare që meritojnë të renditen ndër vendet që duhet të vizitoni së shpejti. E gjallë dhe plot ngjyra, Tirana është një vend ku shkrihen kulturat e pasura tradicionale dhe bashkëkohore, një vend që do t'ju magjepsë në një mënyrë krejtësisht të ndryshme. Fasadat shumëngjyrëshe, sheshet e gjalla, rrugët e shumta të artit dhe blerjeve dhe një jetë dinamike e natës e bëjnë këtë qytet një destinacion të përsosur.

Tirana është një kryeqytet shumëngjyrësh plot me potencial të pashfrytëzuar. Ka shumë gjëra interesante për të parë, dhe këtu ju sjellim 5 arsye pse Tirana ia vlen të vizitohet:

 

 

1. Bunkerët − muzetë në Tiranë

Shqipëria njihet për bunkerët e saj të ndërtuar nën regjimin diktatorial të diktatorit Enver Hoxha. Më shumë se 173,000 bunkerë të përmasave të ndryshme janë ndërtuar në të gjithë vendin, kështu që mund t'i gjeni kudo në Shqipëri – në bregdet, në qytete dhe në kodra. Disa nga bunkerët më të mëdhenj ndodhen në Tiranë dhe sot shumë prej tyre janë ripërdorur në muze, restorante, hotele etj. Bunkerët më të famshëm në Tiranë janë Muzetë Bunk'Art1 dhe Bunk'Art2.

 

 

2. Sheshi Skënderbej − sheshi më i madh në Tiranë

Sheshi më i madh në Shqipëri ka një sipërfaqe prej 40.000 metrash katrorë, në mes të të cilit ndodhet shtatorja e Gjergij Kastrioti Skënderbe, heroit kombëtar shqiptar pas të cilit ka marrë emrin sheshi. Është qendra kryesore turistike e Tiranës, e rrethuar nga disa prej ndërtesave më interesante të kryeqytetit, si Muzeu Historik Kombëtar, Biblioteka Kombëtare, Banka Kombëtare dhe Teatri i Operas.

 

 

3. Ish-Blloku − lagje në Tiranë

Lagjja Ish-Blloku, shkurt Bllok, dikur ishte një lagje e mbyllur e rezervuar për anëtarët shumë të kualifikuar të mjedisit politik shqiptar. Sot është një nga vendet më të preferuara nga të rinjtë. Ajo është e ngarkuar me butikë të zbukuruar, restorante, kafene dhe klube nate. Ky vend merr jetë veçanërisht në mbrëmje dhe është padyshim një pikë e pashmangshme nëse planifikoni të vizitoni Tiranën.

 

 

4. Parku Rinia − Tajvan i Tiranës

I ndërtuar në vitin 1950, gjatë qeverisjes socialiste, ky park i bukur sot është një vend i njohur grumbullimi për të rinjtë. Në park ka një kompleks argëtimi të quajtur Taiwan Entertainment Centre, i cili përfshin kafene, restorante, një kazino dhe një qendër bowling. Atraksioni kryesor megjithatë është shatërvani përballë Tajvanit, i cili në mbrëmje ofron një përvojë të veçantë me shfaqjen e tij të dritës.

 

 

5. Piramida në Tiranë

Jo shumë larg sheshit Saknderbej mund të gjeni piramidën e njohur të Tiranës. Struktura e betonit në formë piramide u ndërtua në vitin 1988 për të nderuar ish diktatorin Enver Hoxha. Ai ndër vite kishte pasur shumë funksione, ndërsa sot është i braktisur dhe dukshëm i shembur. Pavarësisht kësaj, ajo është e popullarizuar në mesin e turistëve dhe të rinjve vendas që ngjiten në gardh për të rrëmbyer një birrë dhe për të shijuar pamjen e qytetit.

Këto janë vetëm pesë nga arsyet e shumta për të vizituar Tiranën. Për shembull, për shkak të vendndodhjes së tij strategjike, ofron shumë mundësi për udhëtime të ndryshme ditore në bregdetin e bukur shqiptar, i njohur për detin e tij të pastër kristal, ose në disa nga qytetet malore si Gjirokastra dhe Berati.