Udhëtimi në Vlorë dhe eksplorimi me traget!

E pa vlerësuar nga 0 rishikimesh
0/5
0% e të ftuarve të rekomanduar

Lista e dëshirave

Interesi i njerëzve: 0

Kohëzgjatja

1H

Vendndodhja

Vlora

Përshkrim

Takohemi në hotel dhe nisemi për në qytetin bregdetar të Vlorës, i cili njihet si qyteti i pavarësisë. Më 28.11.1912 Shqipëria u shpall e pavarur nga Perandoria Osmane.

Udhëtimi vazhdon me traget për të vizituar Gadishullin e Karaburunit, një ndalesë e shkurtër për të notuar dhe relaksuar në plazhet e egra të virgjëra. Dreka është fakultative, në një restorant buzë detit ku mund të shijoni ushqime të shijshme deti. (Rreth 2 orë ndalesë).

Vazhdoni me vizitën në shpellën e Haxhi Aliut (pirat). Është një shpellë karstike e formuar në shkëmbinjtë gëlqerorë në Shqipërinë jugperëndimore, e vendosur në gadishullin e Karaburunit pranë Kepit të Gjuhëzit në qarkun e Vlorës. Shpella ka marrë emrin e Haxhi Aliut, një luftëtar dhe marinar i shquar shqiptar nga Ulqini, i cili ka ikur me të birin në këtë shpellë.

Nëse është e mundur do të futemi brenda shpellës me varkën për të admiruar pamjen e mahnitshme të algave të kuqe dhe stalagmiteve brenda.

Pas vizitës së shpellës, udhëtimi vazhdon drejt ishullit të Sazanit, i cili është një ishull brenda detit Mesdhe në jug të Shqipërisë. Është ishulli më i madh në Shqipëri dhe ndodhet strategjikisht midis ngushticës së Otrantos dhe hyrjes në Gjirin e Vlorës, duke formuar kufirin midis detit Adriatik dhe Jon.

Ishulli ka qenë një nga bazat ushtarake më të rëndësishme të Mesdheut.

Vizita turistike në qendër dhe në bulevardin kryesor ku ndodhen monumenti i pavarësisë dhe Xhamia Muradie e ndërtuar në vitin 1537 nga arkitekti i famshëm turk osman Mimar Sinan gjatë sundimit të Sulltan Sulejmanit të Madhërishëm.

Pasdite kthimi në hotelin tuaj!

 

Kohëzgjatja: 10 ore.

Koha e nisjes:  6:30 am.

Koha e kthimit: 18:30 pm.

 

Të përfshira:

  • Transport, guidë profesionale, asistencë operative.
  • Tarifat e hyrjes + Udhëtimi me lundrim
  • Transporti: autobus nga 25 +1 deri në 49 vende.

Nuk përfshihen :

  • Dreka /opsionale/10 Eur’

CMIMI :

  • 85 euro / person

Excursion Type

Cultural
Activities

Rishikimet

0/5
E pa vlerësuar
Bazuar në 0 rishikim
Shkëlqyeshëm
0
Shumë mirë
0
Mesatare
0
I keq
0
E tmerrshme
0
Asnjë rishikim
Ju duhet hyni për të shkruar përmbledhje

System Admin Verifikuar

Anëtar që prej Apr 2021

nga €60

Çmimet shtesë:

({{type.price_type}})
{{type.price_html}}
({{type.price_type}})
{{ type.price }}%
{{ formatMoney(type.price) }}
  • {{total_price_html}}
  • {{pay_now_price_html}}
nga
€60
0 Rishikim