Prizreni, Kryeqyteti Kulturor i Kosovës

E pa vlerësuar nga 0 rishikimesh
0/5
0% e të ftuarve të rekomanduar

Lista e dëshirave

Interesi i njerëzve: 0

Kohëzgjatja

1H

Përshkrim

 

Takohuni në hotelin tuaj. Në orën 07:00 nisja për në Prizren, qyteti i dytë më i madh i Kosovës dhe një nga qytetet më të bukura.

Prizren (afërsisht 3 orë). I vendosur në rrëzë të maleve Sar, ky qytet u banua për herë të parë nga romakët në shekullin e dytë pas Krishtit, ndërsa osmanët dhe bizantinët lanë gjurmë edhe në arkitekturën e peizazhit të qytetit.

Fatmirësisht ajo u kursye edhe nga shkatërrimi gjatë konfliktit të vitit 1999. Me të mbërritur, niseni një shëtitje orientuese të Prizrenit, duke ecur përgjatë lumit Bistrica, duke hyrë në sheshin e shatërvanit me kalldrëm dhe Urën e Vjetër të Gurit.

Eksploroni xhamitë e famshme të qytetit dhe kontrastoni atë me kishat ortodokse serbe të braktisura që qëndrojnë si kujtues të zymtë të ndarjeve etnike që ende ziejnë nën sipërfaqe. Shëtisni në pazar ose admironi disa nga bizhuteritë tradicionale në dyqanet e shumta të filigranëve përpara një perëndimi tjetër të paharrueshëm ballkanik dhe një gote ose raki të kërkuar.

Udhëtimi do të vijojë në Kalanë e shekullit të gjashtë të Prizrenit. Kjo kështjellë e shekullit të gjashtë qëndron me krenari në një majë kodre mbi qytet dhe ka një shkallë me 43 hapa të fshehura në një tunel që lidhet me lumin, duke ju dhënë një ndjenjë të mrekullueshme zbulimi dhe pamjeje mbi qytetin.

Sigurohuni që të vizitoni Shtëpinë e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, ku në vitin 1878 Kuvendi i Prizrenit u mblodh për të konsoliduar udhëheqësit shqiptarë për të bashkuar dhe mbrojtur vendin nga kërcënimet e huaja. Ka shumë për të parë dhe bërë në këtë qytet emocionues. Për shumë, Prizreni është zemra gastronomike e Kosovës dhe është një vend i mrekullueshëm për të shfletuar ëmbëlsirat, për të provuar restorantet qebaptore (barbeque) dhe për të ngrënë djathë të Sharrit (djathë Sharrit) dhe tullumba (pastë filo të njomur me shurup). Nëse ndiheni aventurierë, atëherë mbase provoni ushqimin në Pazarin e Vjetër dhe hani delikatesën lokale të trurit të qengjit të skuqur.

 

Të përfshira:

  • Transporti, shërbimi i guidës polake, asistencë operacionale.
  • Transporti: autobus nga 25 +1 në 49 vende.

Nuk përfshihen:

  • Dreka /opsionale;10 euro/personi
  • Tarifat e hyrjes / opsionale / kostoja totale është 5 euro

 

ÇMIMI:

60 euro/personi/i rritur

Fëmijë / 4 vjeç -10 vjeç /30 euro

 

Kohëzgjatja: 10 orë.

Koha e nisjes: Në orën 07:00.

Koha e kthimit: Në orën 19:00.

 

Excursion Type

Cultural
Activities

Rishikimet

0/5
E pa vlerësuar
Bazuar në 0 rishikim
Shkëlqyeshëm
0
Shumë mirë
0
Mesatare
0
I keq
0
E tmerrshme
0
Asnjë rishikim
Ju duhet hyni për të shkruar përmbledhje

admin Verifikuar

Anëtar që prej Apr 2021

nga €60

Çmimet shtesë:

({{type.price_type}})
{{type.price_html}}
({{type.price_type}})
{{ type.price }}%
{{ formatMoney(type.price) }}
  • {{total_price_html}}
  • {{pay_now_price_html}}
nga
€60
0 Rishikim