Berat / Trashëgimia e UNESCO-s

E pa vlerësuar nga 0 rishikimesh
0/5
0% e të ftuarve të rekomanduar

Lista e dëshirave

Interesi i njerëzve: 1

Kohëzgjatja

1H

Përshkrim

"Udhëtim një ditor 1.5 orë vozitje O/W"

Takimi në hotelin tuaj dhe nisja për në Berat.

Berati është një nga qytetet më të vjetra të Shqipërisë, gjithashtu pjesë e trashëgimisë së UNESCO-s që nga viti 2008. Është i famshëm për arkitekturën e tij karakteristike, e cila i ka dhënë qytetit edhe emrin ‘qyteti i 1001 dritareve’.

Qyteti i Beratit u krijua në shekullin III p.e.s nga një fis ilir i Shqipërisë së mesme me një kështjellë mbrojtëse, i njohur edhe si qyteti i fortifikuar i Antipatresë. Në vitin 1417 qyteti u pushtua nga osmanët.

Berati përbën një stil unik arkitekture me ndikime nga disa qytetërime që kanë arritur të bashkëjetojnë me shekuj përgjatë historisë. Ashtu si shumë qytete në Shqipëri, Berati përbëhet nga një qytet i vjetër i fortifikuar i mbushur me kisha dhe xhami të pikturuara me një pasuri madhështore muralesh dhe afreskesh të dukshme.

Berati ndodhet rrëzë malit të Tomorrit dhe në brigjet e lumit Osum. E ndërtuar në një ngjyrë të bardhë në një shpat të gjelbër me lumin në këmbët e tij, ajo ofron një pamje mahnitëse. Ajo është e famshme për shtëpitë e saj të bardha me dritaret e tyre të shumta që duket se janë ndërtuar njëra mbi tjetrën.

 

Detajet e turneut:

- Vizitë në Kala, të ndërtuar mbi kodrat e qytetit. Ai daton kryesisht nga shekulli i 13-të dhe përmban shumë kisha bizantine në zonë dhe xhami osmane.

- Vizitoni Xhaminë e Beqarëve të pikturuar bukur- dikur Xhamia e Sylejman Pashës, është një monument kulture i Shqipërisë. Ajo u bë Monument Kulture në vitin 1961.

- Vizitë në Teqenë e Helvetis- Monument Kulturor i Shqipërisë. Teqeja u ndërtua në vitin 1782 nga Ahmet Kurt Pasha dhe i përkiste urdhrit Khalwati, një sekt sufi.

- Vizitoni lagjen e muzeut Mangalemi, më e vjetra në qytet.

- Vizitoni urën e Goricës- Është një nga urat më të vjetra dhe më të njohura osmane në Shqipëri. Ai lidh dy pjesë të Beratit, është ndërtuar fillimisht nga druri në vitin 1780 dhe është rindërtuar me gurë në vitet 1920.

 

Dreka ne nje restorant tradicional ku mund te shijoni ushqimet tradicionale te kesaj zone. Vizitoni Veraria Çobo ku mund të shijoni verën tradicionale shqiptare dhe të shikoni procedurën e prodhimit të verës

Pasdite kthimi ne hotel

 

Në këtë çmim përfshihen:

  • Ekskursione sipas itinerarit
  • Transporti me autobus privat me kondicioner
  • Udhërrëfyes profesional
  • Taksat vendore

Në këtë çmim nuk përfshihen:

  • Tarifat e hyrjes në monumentet e përmendura (Kostoja totale e tarifave të hyrjes është 3. euro pp) opsionale
  • Vizitë e shijimit të verës me ushqime 8 € pp/opsionale
  • Dreka, 10 euro/personi/opsionale
  • Këshilla dhe personale

 

Çmimi për person 95 EUR'

Excursion Type

Cultural

Rishikimet

0/5
E pa vlerësuar
Bazuar në 0 rishikim
Shkëlqyeshëm
0
Shumë mirë
0
Mesatare
0
I keq
0
E tmerrshme
0
Asnjë rishikim
Ju duhet hyni për të shkruar përmbledhje

System Admin Verifikuar

Anëtar që prej Apr 2021

nga €45

Çmimet shtesë:

({{type.price_type}})
{{type.price_html}}
({{type.price_type}})
{{ type.price }}%
{{ formatMoney(type.price) }}
  • {{total_price_html}}
  • {{pay_now_price_html}}
nga
€45
0 Rishikim